Projekt w 2016 naszym okiem

Projekt w 2016 naszym okiem

Rok 2016 za nami. To bardzo intensywny czas dla realizacji projektu „Wielkopolska Onkologia”. Badania, spotkania z lekarzami, dietetykami, edukowanie pacjentów, ogrom sprawozdawczości i dokumentacji projektowej. Jak podsumowują rok 2016 pracownicy Projektu i co jeszcze przed nami w 2017 roku?

 

Izabela Cienkus, specjalista ds. promocji

Początek roku rozpoczął się intensywnie za sprawą kampanii promującej zdrowy styl życia i profilaktykę nowotworową „Uszczypnij Raka”. W sobotę 6 lutego 2016r. w galerii handlowej City Center  obył się event prozdrowotny, podczas którego przygotowaliśmy jedno z największych śniadań w Polsce! Wydarzenie zorganizowane zostało w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem. Gośćmi byli najlepsi szefowie poznańskich kuchni, utytułowani sportowcy, aktorzy i przede wszystkim lekarze i specjaliści z SKPP. Sukces wydarzenie odbił się szeroki echem w mediach i środowiskach prozdrowotnych.

Dalej szliśmy za ciosem i na fali popularności zorganizowaliśmy konkurs dla dzieci i młodzieży na książkę kucharską.  Sukcesem dla Naszego Projektu zakończyła się 10 edycja Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia. Projekt otrzymał główną nagrodę w konkursie Lider Ochrony Zdrowia w kategorii profilaktyka i promocja zdrowia! Nagroda była dobrą motywacją do tworzenia kolejnych działań.

Lato było dla nas kolejnym powodem do radości, gdyż udało się zakończyć i otworzyć największą inwestycję w projekcie, rozbudowę Laboratorium Diagnostyki Hematologicznej, Bank Komórek Macierzystych i Pracownie Histopatologii.

Jesień obfitowała w kolejne pomysły na działania promocyjne. I tak przygotowaliśmy portal edukacyjny dla kadry medycznej, gdzie zamieszczone są szkolenia z zakresu onkologii oraz stronę o tematyce profilaktycznej dla dzieci i młodzieży „Przygoda na zdrowie” oraz konkurs, gdzie główną nagrodą był rower. Koniec roku to intensywne prace nad działaniami, które jeszcze przed nami m.in. konferencja diagnostyczna oraz przygotowania do podsumowania projektu, który niestety zakończymy w kwietniu 2017 r.

P1160003P1160040

 

Matylda Kaczmarczyk, specjalista ds. szkoleń

Ważnym aspektem realizacji projektu w roku 2016 było skupienie się na edukacji przez umożliwienie pracownikom naszego Szpitala podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Lekarze specjaliści – pulmonolodzy, radiolodzy, onkolodzy czy chirurdzy – dzięki projektowi mieli możliwość uczestniczenia w międzynarodowych kursach, konferencjach i warsztatach na terenie Unii Europejskiej. Nasi pracownicy zdobyli wiedzę, doświadczenie oraz kontakty międzynarodowe, które teraz będą wykorzystywać w Naszym Szpitalu. Doświadczenia te, miejmy nadzieję będą miały bezpośredni wpływ na jakość obsługi pacjenta dzięki zapewnieniu im najwyższych standardów opieki medycznej wzorowanych na najlepszych ośrodkach europejskich.

W bieżącym roku udało nam się również zorganizować 4 osobne wizyty studyjne na terenie Norwegii dla pracowników Szpitala. Poza czysto edukacyjnym celem tych wizyt staraliśmy się stworzyć platformę do dzielenia się zarówno specjalistyczną wiedzą z zakresu onkologii, ale również wymiany doświadczeń z zakresu komunikacji, organizacji, praw pacjenta i zarządzania jakością. Poznane praktyki norweskie umożliwiły nam implementowanie nowych pomysłów w struktury naszego Szpitala przyczyniając się bezpośrednio do podniesienia jakości wykonywanych usług.

Zależało nam również na umożliwieniu innym pracownikom opieki zdrowotnej z makroregionu Wielkopolska i Lubuskie podniesienia swoich kwalifikacji, dlatego przeprowadziliśmy liczne bezpłatne szkolenia specjalistyczne z zakresu onkologii, dla lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych i pozostałego personelu medycznego.

p1490355-mov-still002szpital

 

 

Natalia Kuźniak, zastępca koordynatora projektu

Rok 2016 r. to był kluczowy czas na zamknięcie głównych inwestycji przewidzianych do realizacji w  projekcie. W pierwszej połowie roku oddany do użytku został nowy budynek w którym znajduje się Laboratorium Diagnostyki Hematologicznej, Bank Komórek Macierzystych i Pracownie Histopatologii. Zakończyliśmy doposażanie wszystkich pracowni. Dzięki oszczędnościom i przychylności Operatora Programu udało się dokupić sprzęt do Banku Komórek Macierzystych za blisko pół miliona złotych.

Wszystkie działania realizowanie podczas ostatnich 12 miesięcy znajdowały swoje odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych i merytorycznych przesyłanych do Operatora Programu. Przygotowanie odpowiednich dokumentów nie byłoby możliwe bez zaangażowania i wspólnej pracy wielu jednostek szpitalnych.

Na koniec 2016 roku nasz projekt po raz kolejny został doceniony przez środowisko międzynarodowe. Jako jedyny z Polski został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez partnerów norweskich i zaprezentowany podczas IX konferencji EUPHA. Konferencja EUPHA jest największym wydarzeniem w zakresie zdrowia publicznego organizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Zdrowia Publicznego.

Nagroda ta motywuje do dalszych działań- a mamy ku temu perspektywy. W związku z możliwością pozyskania dodatkowych środków na realizację działań w ramach Projektu, w ostatnich dniach roku przygotowaliśmy wniosek uzupełniający przewidujący zakup dodatkowego wyposażenia oraz realizację drugiej edycji kampanii profilaktycznej „Uszczypnij Raka”. Mamy szanse na kolejny milion złotych i na pewno wykorzystamy te środki na rzecz dobra naszych pacjentów.

P1130641-001_MG_8009

 

Marzena Rybka, specjalista ds. edukacji zdrowotnej

W 2016 roku odbywały się ostatnie szkolenia dla pracowników jednostek samorządów terytorialnych nt. zdrowia, promocji zdrowia w regionie oraz planowania i realizacji polityki zdrowotnej.

Zorganizowaliśmy dla pracowników przygotowujących posiłki w szkołach dla dzieci i młodzieży warsztaty zdrowego gotowania w stołówkach szkolnych.  Dietetycy z naszego szpitala prowadzili praktyczne warsztaty gotowania. Uczestnicy nie tylko słuchali, ale wspólnie przygotowywali zdrowe dania.  Zdobyta wiedza oraz praktyczna broszurka  z przepisami kulinarnymi urozmaicą menu szkolne, a gotowość do zmian dyrekcji niektórych szkół zaowocowała także zakupem nowych sprzętów i urządzeń dla stołówek, aby posiłki były smaczne i zdrowe.

Nasi trenerzy prowadzili również zajęcia z kadrą pedagogiczną i młodzieżą szkolną. Dla kadry pedagogicznej pod hasłem Jestem Fit! odbyły się ostatnie szkolenia wyjazdowe. Uczniowie wzięli udział w szkoleniach „Moda na niepalenie”.  Zajęcia miały aktywną formę. Przygotowaliśmy dla uczniów zakładki do książek oraz kolorowe materiały z wesołymi treściami prozdrowotnymi i zadaniami do rozwiązania.  Mamy nadzieję, że szkolenia wprowadzą Modę na niepalenie wśród uczniów  i będą dobrym początkiem do zmiany mody na „Jestem Fit i nie palę”.

Rok 2016 były zwieńczeniem działań edukacyjnych w projekcie. Ponad 1000 pracowników szkół, samorządów oraz uczniów z wielkim zainteresowaniem brało udział w naszych szkoleniach. Mam nadzieję, że w 2017 roku z wielkim zapałem osoby te przystąpią do wprowadzania w życie zmian nie tylko w swojej szkole, klasie, stołówce, mieście, gminie ale także w swoich rodzinach i wśród znajomych, dzieląc się zdobytą wiedzą i zmieniając nawyki na zdrowsze.

P1180218P1170190

 

Karolina Skoczylas-Binkowska, specjalista ds. programów profilaktyki zdrowotnej

W 2016 roku kontynuowaliśmy realizację badań oraz konsultacji lekarskich w ramach trzech programów profilaktycznych: Programu Profilaktyki Raka Piersi, Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Układu Pokarmowego oraz Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Płuc.

Ze względu na duże zainteresowanie wśród Pacjentów oraz dzięki przychylności Darczyńcom zwiększyliśmy liczbę badań kolonoskopowych realizowanych w ramach Projektu.

Podsumowując w 2016 roku wykonaliśmy: 280 mammografii, 185 badań USG piersi, 1219 niskodawkowych tomografii komputerowych płuc, 514 bronchoskopii, 742 badania kolonoskopowe oraz 156 gastroskopii.

W 2016 roku zorganizowaliśmy także liczne spotkania grup wsparcia oraz  konsultacje z Pacjentami w ramach Poradnictwa Antynikotynowego i Programu wsparcia dla osób z chorobą nowotworową.  Spotkania odbywały się w całej Wielkopolsce między innymi w  Koninie, Turku, Kościanie, Lesznie, Luboniu, Zielonowie, Kaźmierzu, Dusznikach, Poznaniu. Grupa psychologów łącznie przeprowadziła 30 spotkań grup wsparcia i 550  indywidualnych konsultacji.

Od września 2016 roku w ramach Projektu udzielane są także konsultacje dermatoskopowe, z których do końca grudnia skorzystało 960 osób.

Wszyscy pełnoletni mieszkańcy Wielkopolski mają możliwość skorzystania z konsultacji dermatoskopowych  do końca marca 2017 roku.

dsc02385P1160174

 

Życzymy sobie, aby rok 2017 był pełen nowych wyzwań i sukcesów!

Szczegółowe informacje na temat realizacji projektu znajdą Państwo na naszej stronie internetowej . 

 

Opracowała: Izabela Cienkus, specjalista ds. promocji