Wielkopolska Onkologia – chcemy być RAKOOPORNI!

Postępy w realizacji projektu

Co dziennie, wchodząc do Szpitala, mijamy Naszych pacjentów. Każdy z nas bezpośrednio lub pośrednio niesie im pomoc – nie myśląc, że my sami również możemy znaleźć się na ich miejscu. Według dr Joanny Didkowskiej z Zakładu Epidemiologii Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, w 2025 r. choroby nowotworowe zostaną wykryte u 92 tys. Polaków oraz 84 tys. Polek.

Projekt Wielkopolska Onkologia – poprawa oraz dostosowanie diagnostyki i terapii nowotworów do trendów demograficzno-epidemiologicznych regionu z zapewnieniem optymalizacji postępowania
i profilaktyki, dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 i Ministerstwa Zdrowia – realizowany jest przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu od października 2014 r. Po 8 miesiącach działania całego zespołu projektowego, lekarzy oraz partnerów współpracujących, widać efekty ciężkiej i wytężonej pracy na rzecz walki z chorobami nowotworowymi.

Czym właściwie zajmuje się projekt Wielkopolska Onkologia, co robimy i z czym chcemy walczyć?

Główne założenia projektu Wielkopolska Onkologia dotyczą profilaktyki, działalności szkoleniowej i edukacyjnej oraz inwestycji na rzecz działalności onkologicznej Szpitala.

Nowotwory płuca, piersi czy układu pokarmowego są najczęściej występującymi nowotworami w Wielkopolsce. Jednym z ważniejszych działań profilaktycznych jest zwiększenie dostępu do badań dla mieszkańców województwa. Badania, które przeprowadzane są w ramach projektu, dotyczą:

ulotka a5 GASTRO1Po badaniu pacjent otrzymuje bezpłatną konsultację lekarską i poddany jest dalszej diagnostyce
w przypadku wykrycia nieprawidłowości, w tym zmian nowotworowych.

Dodatkowo, w ramach współpracy na rzecz walki z chorobami nowotworowymi, partner projektu – Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego – utworzyła sieć współpracy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, którzy kierują swoich pacjentów na badania realizowane w naszym Szpitalu. Bezpłatne badania wykonywane są od początku lutego br. i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Do końca kwietnia br. zostało wykonanych około 20% z 11 000 wszystkich zaplanowanych badań.

Jednak profilaktyka to nie tylko badania, ale przede wszystkim zmiana jakości naszego życia na lepsze. Chcemy pokazać społeczeństwu, jak ważna jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Co więcej,
w ramach projektu prowadzone są również szkolenia, kampanie społeczne i działania dotyczące edukacji medycznej.

Upowszechnianiu prowadzonej kampanii RAKOOPORNI mają służyć Pikniki Zdrowia pod hasłem „Zmieniam nawyki na zdrowsze”, promujące zdrowy styl życia. Sześć Pikników Zdrowia odbywa się w okresie między majem a wrześniem 2015 roku. Podczas Pikników powstaje mobilne laboratorium, gdzie mieszkańcy Wielkopolski mogą skorzystać z podstawowych badań diagnostycznych oraz oceny stanu zdrowia. W akcję promocji zdrowego stylu życia włączył się znany kucharz Pascal Brodnicki, który pokazuje publiczności, jak jeść smacznie i zdrowo. Ponadto uczestnicy mają okazję skorzystać z darmowych porad lekarzy, dietetyków, wziąć udział w rajdzie rowerowym czy zajęciach z nordic walking. Zwiększanie świadomości w mniejszych społecznościach miejskich ma ogromne znaczenie dla profilaktyki w skali krajowej. Do końca maja odbyły się już dwa Pikniki: w Chodzieży, Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie i Kozichgłowach. Następne miasta, w których promować będziemy zdrowie to: Gniezno i Suchy Las (wrzesień 2015).

8

Kolejnym elementem działań projektowych jest edukacja zdrowotna. W ramach projektu przeprowadzimy szkolenia dla samorządów, przedstawicieli szkół i stołówek szkolnych. Podczas cyklu spotkań uczestnicy poznają dobre praktyki w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki nikotynowej wśród dzieci i młodzieży. Będą uczestniczyć w warsztatach żywieniowych, nauczą się jak upowszechniać dobre nawyki zdrowotne wśród uczniów i społeczności szkolnej.

ALL_2

Jednocześnie w ramach działań promocyjnych we współpracy z TVP Poznań realizujemy program „Wygrać Zdrowie”. W programie zajmujemy się także profilaktyką zdrowotną, doradzamy co zrobić, by czuć się lepiej i jak chronić się przed nowotworem.

film_5

W ramach audycji w dniu 16 maja zorganizowaliśmy nad jeziorem Malta zdrową restaurację – Pałaszownia Zdrowia. Utworzyliśmy ją po to, aby pokazać mieszkańcom Poznania jak zdrowo, szybko i smacznie można przygotowywać potrawy. Podczas sobotniego popołudnia gotowali dla nas dietetycy oraz pracownicy Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego Poznaniu, którzy radzili jak mądrze dobierać posiłki.

dsc_1933_1

Projekt Wielkopolska Onkologia to również ogromne wsparcie finansowe dla inicjatyw na rzecz onkologii
w naszym Szpitalu. W dniu 12 stycznia 2015 r. Dyrekcja Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego uroczyście wbiła pierwszą łopatę pod inwestycje realizowane z funduszy. W ramach budżetu projektu powstanie Laboratorium Diagnostyki Hematologicznej, Bank Komórek Macierzystych i Pracownia Histopatologii.

_MG_8029

Obiekt przy ulicy Szamarzewskiego zyskał również dodatkowy sprzęt i zmodernizował istniejącą pracownię endoskopii. Zakupiono aparaturę do diagnostyki obrazowej i diagnostyki onkologicznej, m.in. mammograf cyfrowy, stół stereotaktyczny czy zestaw do biopsji próżniowej
z obrazowaniem USG oraz aparat do radioterapii śródoperacyjnej. Te najnowocześniejsze wyposażenie jest już używane przez lekarzy i daje możliwości przeprowadzenia badań dużej liczby pacjentów nie tylko z Poznania, ale z całego województwa.

_MG_8086

Ponadto, aby najefektywniej wykorzystać możliwości płynące z programu – zarówno dotyczące sprzętu jak i zakresu profilaktyki, diagnostyki i terapii onkologicznej – personel medyczny może brać udział
w szkoleniach. Kursy swoją tematyką obejmują praktyczne aspekty na temat wiedzy onkologicznej. Projekt zakłada przeszkolenie 1356 lekarzy rodzinnych, lekarzy specjalistów i pielęgniarek z Wielkopolski. Szkolenia rozpoczęły się w maju i będą realizowane do końca trwania projektu (tj. do kwietnia 2016). W czterech zrealizowanych już kursach w Pile i Poznaniu wzięło udział 45 lekarzy oraz 15 pielęgniarek.

DSC00884

Jesteśmy dumni z projektu Wielkopolska Onkologia. Dzięki wsparciu finansowemu z funduszu norweskiego i EGO oraz dużemu zaangażowaniu dyrekcji, lekarzy i całego personelu Szpitala możemy mieć realny wpływ nie tylko na zwiększenie jakości opieki onkologicznej, ale przede wszystkim na zmianę jakości życia i świadomości o chorobach nowotworowych wśród mieszkańców Wielkopolski.

logopn-01