Puść go z dymem

 

paleniePoranna kawa, spotkanie z przyjaciółmi i przerwa w pracy. A wszystko w towarzystwie papierosa. Te kilka chwil przyjemności jest jak rosyjska ruletka. Nigdy nie wiesz, kiedy wypali. Pewne jest jedynie, że to się stanie. Konsekwencje „puszczenia dymka” dla naszego organizmu są katastrofalne w skutkach. Paląc papierosy narażamy nasz organizm na wiele groźnych chorób układu oddechowego, oskrzeli oraz płuc.

Rak gratis

W Polsce co roku na raka płuca zapada ponad 20 tys. osób. To tak, jakby na nowotwór płuc zachorowali np. wszyscy mieszkańcy Gostynia jednego roku!. Zdecydowana większość z nich to palacze. Do niedawna nowotwór ten, był chorobą dotykającą w większości panów, ale obecnie dramatycznie rośnie odsetek zachorowań wśród kobiet. Są to w najczęściej palaczki, ofiary mody na palenie. Wśród kobiet od kilku lat rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonu! Kupując i paląc papierosy raka dostajemy w gratisie.

Nie mogę go rzucić

W tym roku rzucę papierosy! To częste postanowienie palaczy, które jednak w praktyce okazuje się bardzo trudne i czasochłonne. Istnieje wiele metod „pomocowych”. W walce z nałogiem część osób wspiera się lekami lub środkami farmaceutycznymi bez recepty. Istnieje grupa uzależnionych, którzy sięgają po niekonwencjonalne metody np. akupunkturę czy hipnozę. Odzwyczajenie organizmu od przyjmowania nikotyny, mimo korzystania ze środków farmakologicznych dość często kończy się niepowodzeniem. Palacze latami borykają się z problemem uzależnienia i nierzadko wracają do palenia. Papieros zwycięsko powraca.

Chętnie pomogę

Dlatego do walki z zrzucaniem nałogu potrzebna jest nie tylko dobra motywacja, ale przede wszystkim wsparcie wykwalifikowanych specjalistów, którzy doradzą nam jak walczyć z nałogiem. W ramach projektu Wielkopolska Onkologia realizowanego przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, uruchomiono punkt konsultacyjny dla palaczy z Wielkopolski. Konsultacje przeznaczone są zarówno dla tych, którzy walczą z rzuceniem palenia, jak również dla osób, które zmagają się z chorobą nowotworową wywołaną paleniem tytoniu. W ramach programu uruchomiono grupy wsparcia wspomagające pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową układu oddechowego. Można także wykonać profilaktyczne badania płuc dzięki niskodawkowej tomografii komputerowej.

 

Jeśli chcesz zerwać z niechlubnym nałogiem palenia papierosów, skorzystaj z konsultacji psychologicznej w postaci indywidualnego poradnictwa antynikotynowego.

 

18.03.2016 Koziegłowy godz. 18.00

miejsce: Gimnazjum, ul. Piaskowa 15

zgłoszenia przyjmowane w Gminie Czerwonak

 

2.04.2016 Zielonowo godz. 11.00 – 1 grupa i 13.00 – 2 grupa

miejsce: Stowarzyszenia dla Odnowy Wsi, Świetlica – ul. Zielonowo 10

 

7.04.2016 Skoki godz. 17.15

miejsce: Urząd Miasta i Gminy – sala konferencyjna, ul. Ciastowicza 11

tel. 61 8925800

 

W powyższych terminach istnieje możliwość umówienia się również na bezpłatne konsultacje indywidualne.

Spotkanie z psychologiem pomoże w wyborze terapii antynikotynowej. Pamiętaj, że odpowiednia metoda oraz sposoby leczenia to połowa sukcesu w walce z nałogiem.

Wszelkie informacje o projekcie, warunkach uczestnictwa i miejscach odbywania się spotkań na terenie województwa wielkopolskiego możecie Państwo uzyskać pod adresem:

poradnictwo@skpp.edu.pl lub pod nr telefonu: 695 855 193

 

Pobierz ulotkę tutaj 

ulotka_a5_poradnictwo_2

\